start / warto zobaczyć

WARTO ZOBACZYĆ

1

Rynek

Jeden z największych rynków w Europie, do dziś zachował swoją pierwotną rolę – serca miasta. O każdej porze dnia i nocy pełen ludzi, tętni życiem i pozytywną energią. Odbywają się na nim liczne wystawy, koncerty, pokazy filmów oraz inne uroczystości. Spacerując po wrocławskim rynku zobaczyć można wszystkie style architektoniczne od gotyku po współczesność, obejrzeć ostatni średniowieczny pręgierz, napić się piwa z lokalnego minibrowaru, odpocząć pod pomnikiem Aleksandra Fredry przywiezionym z Lwowa oraz przy nowoczesnej fontannie .

Rynek we Wrocławiu
2
Ratusz

Słynny ratusz znajduje się na rynku. Jego wygląd jest wypadkową kilku stylów architektonicznych- gotyku, renesansu, baroku i neogotyku. Setki lat jego istnienia, licznych przebudowań, remontów i historycznych zwrotów odcisnęło swoje piętno na budynku- jeden rzut oka na charakterystyczny gmach wystarczy, by przenieść nas w kartach historii.

Ratusz we Wrocławiu
3

Ostrów Tumski

Ta staropolska nazwa oznacza po prostu wyspę katedralną. To najstarsza część miasta, gdzie znajduje się Katedra i 5 gotyckich kościołów. Jest to ostatnia dzielnica w Europie, która zatrudnia latarnika! Codziennie o zmierzchu widać go, kiedy zapala gazowe lampy. To stare, zabytkowe miejsce ma niepowtarzalny klimat. Idealne miejsce na romantyczny spacer!
Ostrów Tumski - Wrocław
4
Dzielnica Czterech Wyznań

Na południowy zachód od rynku znajduje się dzielnica czterech wyznań. Nazwa pochodzi od synagogi, cerkwi, kościoła rzymskokatolickiego oraz protestanckiego, które znajdują się w tej dzielnicy, w promieniu kilkudziesięciu metrów. To niezwykłe miejsce jest kulturalno-rozrywkowym centrum miasta. Wąskie uliczki i pasaże między kamienicami, klimatyczne knajpki i restauracje, galerie i ogródki kawiarniane- chwila spaceru po tej okolicy poprawi nastrój każdemu.

Dzielnica czterech wyznań - Wrocław
5
Panorama Racławicka

Prawdopodobnie najsłynniejszy przykład malarstwa panoramicznego znajduje się w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie. Malarstwo takie miało na celu „przenieść” widza w inne miejsce i czas – niesamowite wrażenie sprawiają odgłosy bitwy puszczane w tle… Chociaż w dobie kin 3D malarstwo panoramiczne nie może już pełnić swojej pierwotnej funkcji, to sama skala przedsięwzięcia jest oszałamiająca. Obraz ma bowiem 1800 metrów kwadratowych powierzchni, a sama farba zużyta do jego zagruntowania ważyła 750 kilogramów. Do tego namalowała go plejada najwybitniejszych malarzy polskich doby modernizmu- Styka, Kossak, Axentowicz, Tetmajer…

Panorama Racławicka - Wrocław
6
Hala Stulecia

Jedyny we Wrocławiu obiekt, wpisany na listę UNESCO (2003). Na to unikatowe założenie architektoniczne składa się nie tylko sama hala, ale także Pawilon Czterech Kopuł, pergola i park. Cały kompleks jest terenem wystawienniczym, który powstał z okazji stulecia słynnej odezwy cesarza Fryderyka Wilhelma „Do mojego ludu”. Odbyła się wtedy we Wrocławiu wystawa, która rozsławić miała miasto na całą Europę. Dzięki wspaniałej hali, której kopuła mierzy 42 metry wysokości i 67 metrów szerokości.

Hala stulecia - wrocław